Нове авто VS б/в авто: переваги та недоліки під час вибору транспортного засобу
Вічне питання для людини, котра бажає стати щасливим володарем авто: що купити? Нове чи б/у авто? Є певний бюджет, деякі умови і потрібно зробити важкий вибір. Будь яка людина, котра серйозно задумується про покупку автомобіля, кілька ночей проведе в роздумах.
По-перше давайте зрозуміємо суть проблеми. Є люди, для яких дуже важливо, щоб до нього ніхто не користувався цим авто. Проте таких людей не багато. Та й зараз існує багато сервісів які відновлюють авто до стану “з салону”. Тому розглянемо суть. Що ж собою являє автомобіль? Механізм або ж машина, котру ви купуєте для певних завдань. Перша з проблем полягає в тому, що нове авто в будь-якому випадку буде затратним у фінансовому плані. Він втратить в ціні більше ніж б/у авто за той же час. Також новинка буде нижче класом і з “біднішою” комплектацією, ніж те що можна дозволити на б/у ринку. Зате витрати будуть прогнозованими. Витрати на технічне обслуговування можна зпрогнозувати на далеке майбутнє. Тобто покупку нового авто можна порівняти з послугою “все включено”. Так ми переплачуємо, але взамін отримуємо мінімум ризиків. І це непоганий варіант для тих у кого мала часу або бажання часто доглядати за машиною. Але на цьому моменті ми згадуємо про ринок вживаних авто. І б/у авто це менш прогнозована річ, але набагато цікавіша. Тут можна дозволити собі таке ж авто за менші гроші або за ту ж суму можна придбати машину вищого класу, в більшій комплектації та з купою опцій. І вроді в цьому плані вживані авто вигідніші, проте тут непередбачуваність впливає майже на кожен аспект володіння авто: юридична складова, ДТП, справжній пробіг, технічний стан та інше. В будь-якому випадку прийдеться витратити більше часу на пошук і вибір авто. Потім витратити деякий час на сервіси, щоб довести стан до ідеалу. Потрібно буде допрацьовувати та обслуговувати, а це все ваш час. Проте в теорії, за ідеальних умов, якщо вибрати гарний автомобіль, то можна уникнути всіх вищезгаданих проблем і купити його набагато дешевше, ніж новий. Тобто, якщо нове авто ми порівнювали з відпочинком “все включено”, то б/у це та ситуація де ми повністю самостійно плануємо відпочинок. Самі шукаємо білети, готель, складаємо маршрут, плануємо екскурсії і так далі. Фактично, якщо відкинути сотні дрібних нюансів, то ми впираємось в два фактори: час і гроші. В одному випадку ми гарантовано тратимо більше грошей і трохи менше часу. В іншому витратимо трохи більше часу, але значно менше грошей, але при невдачі все одно витратимо більше часу, грошей та нервів. (Хоча є випадки невдач і при покупці нових авто. Попадання на “сірих” дилерів та високі кредитні ставки.) Щоб краще зрозуміти в котру сторону нам рухатись, якщо перед вами постав вибір нове чи б/у авто, потрібно відповісти на 3 питання.
Перше питання: скільки коштує година вашого робочого часу? Вирахувати цю цифру досить просто. Ця цифра досить корисна і в повсякденному життю. Наприклад, вона допоможе вибрати: зробити певну роботу самому, чи найняти когось? Людині, котра заробляє багато, вигідніше заплатити спеціалісту, а тим в кого менший прибуток вигідніше зробити все власноруч. Так само це правило діє і на покупку авто. На збір інформації перед покупкою авто йде немало часу. Пошук на вторинному ринку, перегляд відео оглядів, читання статей і дослідження проблем кожної моделі. Це все ваш час, який може коштувати вам грошей. Крім того поїздки в салони, на діагностику авто, сервіси та інше це прямі грошові витрати разом з витраченим часом. В багатьох людей від зародження ідеї покупки авто до самої покупки проходить місяць, а то і два. І все це ваш час. Звісно на такі випадки існують платні сервіси авто підбору, котрі за певну суму допоможуть вам швидше вирішити питання покупки. Отже, тримаймо цю інформацію в голові.
Друге питання: запланований термін покупки. Великою помилкою буде думати що авто, яке ви збираєтесь купити, буде з вами назавжди. Багато хто при покупці вважає, що авто з ним буде 6-7 років мінімум, але у Києві середній термін володіння б/у авто 2-3 роки. Новими авто користуються 4-5 років. Тож якщо ви розумієте, що з часом ви позбудетесь цього авто, то купляти нове авто вже не раціонально. Якщо ви бачите, що справді довго будете експлуатувати авто, тоді варто дивитись на нові авто. Якщо ваш горизонт планів на 2-3 роки можливо варто звернути увагу на вживані авто.
Третє. Зараз ми знаємо, що у вас є робочий час і він чогось вартий, у вас є приблизний строк експлуатації і приблизно орієнтуємось в котрий бік слід дивитись. Добавляємо до цього наш третій параметр: скільки у вас реального вільного часу. Вільний час кожен витрачає по-своєму. В більшості вільний час витрачається на дорогу з роботи і на роботу, обслуговування свого життя, покупки, зустрічі з друзями і соціальні мережі. З появою авто пропорції витрачання вільного часу у вашому життю зміняться. Якщо ви з 30-річного авто пересядете на нове у вас стане більше вільного часу. Якщо у вас не було авто, а ви його придбали, тоді вільного часу, можливо, стане менше. На обслуговування, мийку, шиномонтаж потрібно буде витрачати час. І від того фактору скільки у вас є вільного часу та як ви його використовуєте буде залежати вік авто, яке ви собі можете дозволити. Чим авто старше тим більше воно потребує часу. Це зрозуміло. В сучасних умовах, коли прогнозована експлуатація авто закладена виробником на 7-8 років(при правильному обслуговуванні звісно). І для того, щоб купити сучасне авто, якому 9-10 років, вам потрібно розуміти, що потрібно виділяти на нього час. І що вам буде цікаво витрачати цей час на нього. Він може навіть не ламатись, але в будь якому випадку час витрачати прийдеться. Весь цей час можна було б витрачати на рідних, друзів, хобі чи навчання. Тому, якщо ви не любитель покопатись в авто, якщо всі ваші друзі не проводять час в автосервісах чи деінде з автомобілями, то можна відпустити всі мрії про володіння п’ятнадцятирічним авто задешево. В цій ситуації буде логічно купити, щось простеньке зате нове і займатись тими справами, котрі дійсно вас цікавлять та для вас важливі. Елементарно відвідати технічне обслуговування це потрачена половина дня. І замість того, щоб побути з родиною чи друзями прийдеться сидіти в приймальні сервісу з ремонту.
Спробуйте все зводити до часу. Якщо у виборі покупки авто у вас немає явних вподобань і ситуація виглядає дуже складною, тоді спробуйте все прив’язати до часу. По-перше важливо розуміти чого вартий ваш робочий час і що ви насправді можете собі дозволити. По-друге важливо розуміти кількість вашого вільного часу і скільки з нього ви готові виділяти для автомобіля. По-третє потрібно оцінити час, на який ви плануєте купити собі авто. Відповівши на ці ти питання максимально чесно, з роздумами про свій час і куди його реально витрачаєте, набагато простішим стане цей вибір.
Для любителів прямих відповідей та простих шляхів дам пораду від себе. Найвигіднішим сегментом авторинку на мою думку є покупка 2-3 річного авто на 2-3 роки. В такому випадку автомобіль буде в такому технічному стані, що його можна буде експлуатувати і прогнозувати можливі поломки. І при тому такий авто вже втратить більшу частину своєї амортизації, тобто буде набагато доступнішим. Але тут проблема в тому що автомобілі, котрим 2-3 коки продають дуже рідко, за приблизною оцінкою вони становлять менше 10 відсотків продаж авто.
Работа подготовлена в рамках проекта "Scholarship в Украине" для компании AVTOBOOM